Operasyon Süresi: 2-3 saat

Anestezi: Genel

Hastanede Kalış: Doktor talebine göre en fazla 1 gün

Sosyal Hayata Dönüş: 1-2 gün

Rinoplasti ya da burun estetiği, burunda bulunan şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla yaygın bir şekilde yapılan operasyondur. Burun estetiğinde sadece şekil bozuklukları değil nefes almayı engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri de düzeltilmektedir. Burun estetiğindeki temel amaç yüz yapısına uygun olmayan burnu daha güzel ve işlevsel kılmaktır. Genellikle vücut gelişimini tamamlamış hastalara uygulanan burun estetiği günümüzde sadece sağlık amaçlı değil daha güzel bir görünüm elde etmek için de yapılmaktadır.

Burun estetiği ile burun kemeriniz düzeltilir, burun yapısı ve büyüklüğü ayarlanabilir ve burun-dudak arası açı değiştirilebilmektedir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

Burun estetiği operasyonu öncesinde hastanın neden burun estetiği yaptırmak istediği üzerinde değerlendirmeler yapılır. Hasta burun estetiğini yaptırma konusunda emin ise hastaya gerekli testler yapılır. Gerekli testler sonrasında hastanın her açıdan fotoğrafları çekilerek bilgisayar ortamında ameliyat projeksiyonu hazırlanır. Ameliyat tekniği doktordan doktora farklılık göstermektedir. Kapalı veya açık burun estetiği yapılmaktadır. Kapalı burun estetiği tekniğinde burun deliklerinin içinden müdahale yapılması nedeniyle burun estetiğinden sonra iz kalmaz.

Rinoplasti esnasında kullanılan bir diğer yöntem ise açık rinoplastidir. Burun deliklerinin arasından küçük bir kesi açılarak gerçekleştirilen bu yöntem sık sık tercih edilmektedir. Deri bir noktadan kaldırılarak estetik operasyon uygulaması gerçekleştirilmektedir. Açık rinoplasti de burun septumu çok daha net bir şekilde görülmektedir. Burun estetiğinin en büyük avantajı burun yapısının net bir şekilde görülmesi olarak bilinmektedir. Açık burun estetiğinde iz kalma ihtimali çok daha fazladır. Ancak dikiş izlerinin gün geçtikçe derinin rengini alacağını net bir şekilde söyleyebiliriz. Açık burun estetiğinde operasyon 2-2.5 saat kadar sürmektedir.

Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiği operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Söz konusu detaylar genel aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Koşu ve aerobik gibi yorucu aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir.
  • Operasyon sonrasında burnunuzda bandaj bulunuyorsa bandajı kesinlikle ıslatmamalısınız. Bu nedenle dikkatli bir şekilde duş almanız gerekmektedir.
  • Burun estetiği operasyonu sonrasında sümkürmemelisiniz. Sümkürmek burnunuza zarar gelmesine neden olur.
  • Kabızlığı önlemek adına kabız yapan meyve ve sebzeleri tüketmekten kaçınmalısınız.
  • Abartılı yüz ifadelerinden uzak durmalısınız. Çok gülmemeli ya da ağlamamalısınız.
  • Üst dudaklarınızın hareketini en aza indirmek için dişlerinizi son derece nazik hareketler ile fırçalamanız gerekmektedir.
  • Rinoplasti operasyonundan sonra önden açılan kıyafetler giymeniz de fayda vardır. Kazak giymek sizi zorlayacaktır.
  • Bebek ve çocuklar anlık hareketler ile burnunuzu çarpabilir. Bu nedenle onları kucağınıza almamaya dikkat edin.
  • Güneşe çıktığınızda burnunuzu SPF 30 faktörlü bir güneş koruyucu kullanın. Ameliyat sonrasında cildiniz hassaslaşır. Burnunuzda kalıcı renk bozulmalarını önlemek için güneş koruyucu ihmal etmemelisiniz.

Burun Estetiği İyileşme Süreci

Burun estetiği iyileşme süreci operasyon esnasında kullanılan tekniğe göre değişkenlik göstermektedir. Burun estetiği operasyonundan sonra morluk ve şişlikler meydana gelir. Hastaların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için ilk gün başlarını sürekli dik tutmaları gerekmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

YASAL UYARI!

cagatayfalcioglu.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.